
Am ajuns și-n punctul în care cunoaștem ”careul de ași” de la Porsche Tennis Grand Prix (Germania) și Open Capfinances Rouen Métropole (Franța), astfel că astăzi (18 aprilie 2026) Cota 2 WTA este realizată cu ajutorul meciurilor Elena Rybakina vs Mirra Andreeva (partidă deschisă oricărui rezultat), respectiv Veronika Podrez vs Sorana Cîrstea (bucureșteanca pornește din postura de mare favorită la calificarea-n finală).
DigiSport și PrimaSport transmit la TV în România turnelee de la Stuttgart Open, respectiv Rouen Open.
Cota 2 WTA la Superbet 18.04.2026 – mizăm pe forma de moment a rusoaicei și pe plusul de experiență al româncei
| Meci | Ora | Pont | Cotă |
| Elena Rybakina vs Mirra Andreeva | 17:30 | minim1set Mirra Andreeva | 1.44 |
| Veronika Podrez vs Sorana Cîrstea | 18:30 | peste 17,5 game-uri în meci | 1.41 |

100% Bonus până la 500 RON, Rulaj X1
Elena Rybakina vs Mirra Andreeva, avantaj moral și formă de moment excelentă pentru adolescenta rusă
Elena Rybakina (#2 WTA – douăzeci și șase de ani) și Mirra Andreeva (#9 WTA – optsprezece ani) s-au mai înfruntat de trei ori de-a lungul timpului, după cum urmează: kazaha se impunea prima în anul 2023 pe asfaltul Masters-ului de la Beijing (2-6 6-4 6-1), în timp ce rusoaica își lua revanșa în anul 2025 în cadrul Masters-urilor de la Dubai (6-4 4-6 6-3), respectiv Indian Wells (6-1 6-2), ambele desfășurate pe hard outdoor.
Elena Rybakina cucerea trofeul de campionă pe zgura roșie indoor de la Porsche Tennis Grand Prix în anul 2024, dar în anul 2025 nu a putut fi prezentă ca să-și apere trofeul. La ediția curentă, kazaha le-a învins pe rusoaica Diana Shnaider (6-3 6-4) în faza optimilor, respectiv canadianca Leylah Fernandez (6-7 6-4 7-6) în ”sferturi„ – după aproximativ trei ore de joc și după ce-a salvat două mingi de meci ale adversarei pe parcurs.
Mirra Andreeva a ajuns la șapte victorii consecutive pe acest tip de suprafață de joc lentă (în sală), după ce zilele trecute a cucerit trofeul de campioană la Linz Open (Austria) în finala cu Anastasia Potapova (1-6 6-4 6-3). A continuat forma buna și aici, la Stuttgart, unde-a dat peste adversare puternice: letona Jelena Ostapenko (5-7 6-2 6-4), americanca Alycia Parks (7-6 6-3) și mai ales poloneza Iga Swiatek (3-6 6-4 6-3).
Veronika Podrez vs Sorana Cîrstea, plus colosal de experiență în fazele finale WTA Series Tour pentru româncă
Veronika Podrez (#209 WTA – nouăsprezece ani) și Sorana Cîrstea (#26 WTA – treizeci și șase de ani) n-au mai avut ocazia să se dueleze într-un meci direct până în acest moment, pentru simplul fapt că vin din generații total diferite și-au evoluat în marea majoritate a timpului la niveluri diferite.
Veronika Podrez are-n palmares opt titluri de nivel ITF Series Tour la simplu și-ncă unul cucerit la dublu, evoluând cu preponderență pe hard indoor și zgură pe parcursul unui an competițional obișnuit – dar această semifinală de la Rouen Open reprezintă o premieră absolută pentru ucraineancă la nivel WTA Series Tour, iar punctele acumulate aici au ajutat-o să urce deja până pe locul al 168-lea în clasamentul live.
Pe tabloul principal de la Open Capfinances Rouen Métropole a produs o serie de surprize: cu americanca Sloane Stephens (6-2 6-1), italianca Elisabetta Cocciaretto (7-6 4-6 6-4) și britanica Katie Boulter (6-4 6-1).
De cealaltă parte, românca Sorana Cîrstea evoluează în sezonul regulat exact ca-n ”vremurile bune” sau ca-n ”prima tinerețe” – iar după sfertul de finală disputat recent în sala de la Linz Open (Austria, zgură), o vedem ajunsă în penultimul act de la Rouen Open, după o serie de victorii muncite: 6-3 6-7 7-6 cu franțuzoaica Fiona Ferro, 5-3 ret. cu asiatica Xinyu Wang și 7-6 6-2 cu maghiara Anna Bondar.
URMĂREȘTE-NE PE






