Horațiu Moldovan a debutat la Atletico Madrid

Horațiu Moldovan a debutat la Atletico Madrid / sursa foto Facebook

Horațiu Moldovan a debutat la Atletico Madrid. Deși nu este vorba despre o partidă oficială, prezența portarului român în amicalul contra celor de la Numancia reprezintă un pas uriaș în față în cariera acestuia – care nu a fost cea mai strălucită după transferul în Spania.

Acesta a făcut pasul la începutul anului 2024 la Atletico Madrid, însă în retur nu a evoluat în nicio partidă. Lipsa de meciuri l-a determinat pe Edward Iordănescu să apeleze în cadrul EURO 2024 la serviciile veteranului Niță, în detrimentul lui Horațiu Moldovan.

În cele din urmă, a venit și mult așteptatul debut pentru Horațiu Moldovan. Pe 27 iulie, trupa lui Diego Simeone a întâlnit-o pe Numancia – formație de liga a 3-a. Meciul s-a desfășurat pe Estadio Municipal de El Burgo de Osma. Madirlenii au început în următoarea formulă:

• Horațiu Moldovan – Kostis, Witsel, Azpilicueta – Lino, Koke, Vermeeren, Llorente – Correa, Riquelme – Lemar

Doar 32 de minute a reușit internaționalul român să păstreze poarta intactă, până la golul de 1-1 marcat de Ribeiro – din pasa lui D. Fernandez. Pentru Atletico reușea să deschidă scorul în minutul 30 Riquelme.

Moldovan a părăsit terenul de joc la pauza meciului, atunci când i-a făcut loc lui Gomis. Ibericul în vârstă de 21 de ani va face parte din lotul lui Atletico Madrid în sezonul 2024/2025 și poate reprezenta o concurență pentru Moldovan, în ceea ce privește postul de rezervă a lui Jan Oblak.

Ascensiune fulminantă pentru portarul român

În 2017, Horațiu Moldovan făcea pasul către echipa mare a celur de la CFR Cluj – după 7 ani petrecuți la academia acestora și la echipele de juniori. În cei 2 ani însă, portarul român nu a primit încredere și a fost rând pe rând împrumutat la Hermannstadt, Voința Turnu Măgurele și Energeticianul.

A urmat un transfer la Ripensia Timișoara și unul la Sepsi Sf. Gheorghe – unde nu a apucat să debuteze. În 2020, Moldovan a revenit la Ripensia, iar apoi a evoluat un an în tricoul celor de la UTA Arad. În două sezoane, acest aduna doar 7 partide oficiale.

Cariera lui Moldovan s-a schimbat în 2021, când a fost transferat de Rapid București și a devenit imediat opțiunea numărul 1. În 3 sezoane, acesta a apărat de 112 ori și s-a făcut remarcat în presa europeana. Bomba a fost detonată la mijlocul sezonului 2023/2024, atunci când Diego Simeone a decis să îl transfere la Atletico Madrid pe Horațiu Moldovan, pentru suma de 800.000 de euro.