
Ca ofertă de Bun Venit, la Zinx primești 100% din prima depunere în limita a 200 lei. Promoția este eligibilă doar pentru jucătorii noi, iar primul depozit trebuie să fie mai mare sau egal cu 25 lei pentru a obține bonusul. L1254520W001667
Acasă › Ponturi Pariuri › Tenis
Tenis
În runda inaugurală a competiției ATP World Tour ”250” de la EFC Swiss Open Gstaad (Elveția, zgură) se vor înfrunta pentru a doua oară în decurs de mai puțin de o lună, experimentatul tenismen grec Stefanos Tsitsipas vs Ignacio Buse, un ”zgurist” sud-american care are de apărat o semifinală aici.
DigiSport și PrimaSport vor transmite la TV în România duelul sus-menționat, nu înainte de ora 16:00.
Stefanos Tsitsipas nu se regăsește deloc nici în sezonul regulat, cum nici în cel anterior n-a făcut-o, astfel că postura de ”outsider” este oarecum normală, la fel și Cota de 2.15 pe care-o primește la victorie de la operatorul online Betano, în raport cu favoritul Ignacio Buse – Cota 1.67 pentru un eventual succes.
Stefanos Tsitsipas (#85 ATP – douăzeci și șapte de ani) este jucător de mână dreaptă care execută backhand-ul cu o singură mână, măsoară în jur de 1,93m și-a mai luat parte la competiția de la Gstaad Open doar în anul 2024, atunci când avea să fie eliminat în semifinale de italianul Matteo Berrettini (6-7 5-7).
Fost număr trei mondial, fost finalist de Roland Garros (2021) și Australian Open (2023) și fost campion la ”Turneul Campionilor” (2019), grecul este într-un picaj total din punct de vedere sportiv, după ce-n sezonul regulat nu a cucerit vreun trofeu, nu a disputat vreo finală și nici măcar vreo semifinală.
La nivel de Grand Slam-uri, parcursul său a fost ”tras la indigo” în acest an competițional: eliminări premature, încă din turul al doilea, la Australian Open, pe zgura de la French Open și, cel mai recent, pe iarba de la Wimbledon, unde-a fost învins fără drept de apel de veteranul sârb Novak Djokovic (3-6 4-6 2-6).
Ignacio Buse (#33 ATP – douăzeci și doi de ani) este la rându-i dreptaci dar execută reverul cu ambele mâini, măsoară în jur de 1,83m și a mai fost prezent pe zgura turneului de la Gstaad Open și-n anul 2025, atunci când ”lega” cinci victorii (din calificări) și era eliminat în semifinale de Juan Manuel Cerundolo (3-6 3-6).
În sezonul regulat, sud-americanul a fost protagonistul mai multor premiere: a intrat în TOP 100 la simplu în luna ianuarie, a disputat prima semifinală de nivel ATP World Tour ”500” din carieră, pe zgura de la Rio de Janeiro Open (Brazilia) în februarie, iar la sfârșitul lunii mai își trecea în palmares și primul trofeu de nivel ATP World Tour, pe zgura de la Hamburg Open (Germania), unde pornea din faza calificărilor și termina competiția cu doar două seturi cedate și șapte victorii consecutive (7-6 4-6 6-3 în finală, cu americanul Tommy Paul).
Cel mai recent, pe iarba Grand Slam-ului de la Wimbledon, suprafață de joc cu care nu este prea familiarizat, trecea-n primul tur de americanul Emilio Nava și era învins ulterior în turul doi de Jenson Brooksby.
O singură dată s-au mai înfruntat acești combatanți, sud-americanul Ignacio Buse fiind cel care se impunea din postura de ”outsider” pe iarba competiției de la Mallorca Open (7-6 6-3), în Spania.
Suntem de părere că sud-americanul Ignacio Buse, care a impresionat în sezonul regulat pe acest tip de suprafață de joc lentă (zgură), va intra pe teren mult mai motivat să obțină calificarea în ”opimile” de la Gstaad Open, în condițiile în care are de apărat o semifinală aici și, automat, punctele puse în joc.
Stefanos Tsitsipas a pierdut șase din ultimele nouă meciuri pe care le-a disputat la simplu, iar forma slabă din sezonul regulat nu se ”datorează” unor probleme de ordin fizic, ci mai degrabă unora de ordin mental.
Politica de confidențialitate · Termeni
18+ Conținut informativ. Pariurile implică risc — joacă responsabil.