
În a doua etapă a grupei preliminare de la Campionatul Mondial 2025 de handbal feminin, România o va înfrunta pe Japonia. Partida România vs Japonia va avea loc la Amsterdam și va fi transmisă în direct de Digi Sport 1 și Prima Sport 1. Va începe pe 29 noiembrie, la ora 19:00.
Cote Pariuri România vs Japonia – grupa A Campionatul Mondial
România pleacă favorită destul de clar în această partidă, având cota 1.15 la victorie. Cu 8.00 este cotat un succes al niponelor, iar cu 17.0 un rezultat de egalitate. Cotele sunt luate de la Superbet, casă de pariuri la care poți viziona în transmisiune directă înfruntarea România vs Japonia. Aici poți alege din peste 30 pariuri handbal. Astfel, poți miza pe câte goluri va înscrie una dintre echipe, pe diferența de goluri (interval) sau pe intervalul de goluri.

100% Bonus până la 500 RON, Rulaj X1
România a defilat contra Croației, însă doar în repriza secundă
Tricolorele s-au aflat în urna a doua la tragerea la sorți pentru Campionatul Mondial. Este foarte probabil să își respecte statutul și să încheie pe locul secund în grupă. Ca să ne aflăm în această postură însă și pentru a fi liniștiți în vederea calificării, trebuie să câștigăm în fața Japoniei. După România vs Japonia, tricolorele se pot gândi și la câștigarea grupei, de ce nu? Partida împotriva Danemarcei, ultima din grupa preliminară, o vom disputa de ziua națională, la ora 21:30.
România a început cu dreptul această fază preliminară. S-a impus la nouă goluri diferență în fața Croației în prima rundă, scor 33-24. La pauză însă, tricolorele au condus cu un singur gol diferență, scor 13-12. De altfel, România a început destul de ezitant, în jumătatea primei reprize fiind condusă tot timpul.
Cea mai bună marcatoare a României a fost Sorina Grozav, cu șapte reușite, dintre care cinci de la 7 metri. A doua marcatoare a României a fost Lorena Ostase, cu cinci goluri, urmată de Rebeca Necula, cu patru goluri. De punctat că Ostase a marcat 5 goluri din 6 aruncări la poartă. Tricolorele au avut nu mai puțin de opt aruncări de la șapte metri în acea partidă, dintre care au transformat șase. Portărița Yulia Dumanska a salvat 13 din 32 mingi, având un procentaj de 41%.
Dacă se va impune în partida cu Japonia, România va fi sigură de calificarea în grupa principală. Acolo se califică primele trei formații din fiecare grupă preliminara. Ultima dată când România nu s-a calificat în grupa principală la un Campionat Mondial s-a întâmplat în 2001, pe tărâm italian.
Niponele, mai slabe decât la Mondialul din urmă cu doi ani
Japonia nu a avut nicio șansă în primul meci împotriva Danemarcei. A fost învinsă cu scorul de 19-36, la pauză fiind condusă cu 6-19. Cea mai bună marcatoare a niponelor a fost Nakayama, cu cinci reușite.
Japonia face parte din urna a treia la acest Campionat Mondial. Prima impresie este însă aceea că jocul ei din prima rundă a fost mai slab decât al croatelor, aflate în a patra. Portărița Kametani a salvat 11 mingi contra danezelor, procentajul acesteia fiind de 26%.
La Campionatul Mondial din 2023, Japonia a încheiat pe locul 15, loc care nu a reflectat însă forma echipei. În grupa preliminară, asiaticele au pierdut la un singur gol în fața Germaniei și la două goluri în fața Poloniei. În grupa principală, singura înfrângere i-a administrat-o România. Niponele au câștigat celelalte două meciuri din grupa principală, contra Danemarcei și a Serbiei.
România vs Japonia – întâlniri directe
Ultima întâlnire România vs Japonia a avut loc la Campionatul Mondial de acum 2 ani, în grupa principală. Atunci tricolorele s-au impus cu 32-28. La pauză am intrat cu avantaj de trei goluri, scor 17-14. Precedenta întâlnire directă se disputase la turneul final din 2019, tot în grupa principală. Atunci formația asiatică învingea cu un halucinant 37-20. Sigur, România nu mai avea în acel moment nicio șansă la calificare între primele 8 echipe, însă asta nu justifică diferența mare de scor.
Ponturi Pariuri CM 2025 România vs Japonia
Deși diferența împotriva Croației a fost una destul de mare, jocul României nu a impresionat, mai ales în prima parte. România a beneficiat de 8 aruncări de la 7 metri. Dacă nu veneau golurile din 7 metri, poate că am fi trăit cu emoții finalul de partidă.
De cealaltă parte, niponele au primit 36 de goluri atât în prima etapă, contra Danemarcei, cât și împotriva Franței, într-un amical disputat în săptămâna premergătoare startului Campionatului Mondial. Tot în acea perioadă, a învins-o la un singur gol diferență pe Angola.
Este evident că jocul Japoniei nu mai este la fel de bun ca la turneul final din urmă cu doi ani. România nu trebuie însă să trateze superficial acest meci. Sigur, din declarații rezultă că jucătoarele noastre vor fi destul de concentrate la intrarea în arenă. Vom vedea însă cum vor sta lucrurile și în teren.
Danemarca a avut doar două aruncări de la 7 metri contra Japoniei, în prima etapă. Nu a reușit să fructifice niciuna. Aceste cifre ne fac să credem că în meciul România vs Japonia tricolorele nu vor mai beneficia de atât de multe lovituri de la 7 metri ca în meciul împotriva croatelor. Chiar dacă Dumanska va fi în formă în înfruntarea România vs Japonia, vom plasa ponturi handbal din care rezultă că tricolorele nu vor învinge la mai mult de 7 goluri diferență.

Japonia (+7.5 goluri diferență) @ 1.48
URMĂREȘTE-NE PE


