Istorie pentru canotajul românesc! Medalie de aur la Mondialul U23 și record

Istorie pentru canotajul românesc! Medalie de aur la Mondialul U23 și record / sursă foto Faecbook.com

Istorie pentru canotajul românesc, după ce echipajul U23 a reușit să câștige medaliile de aur la Campionatul Mondial din Canada și să stbilească un nou record mondial.

Vara aceasta a fost una de poveste pentru sportul românesc. Mai întâi, naționala de fotbal a izbutit o calificare în optimile EURO 2024. Au urmat Jocurile Olimpice, acolo unde România s-a clasat pe locul 23, cu 9 medalii obținute.

Canotajul a adus bucurii românilor, după ce Andrei Cornea și Marian Enache au obținut medaliile de aur la dublu vâsle masculin. Atunci, clasamentul arăta astfel:

• 🥇 România (6:12.59)
  • 🥈 Olanda (6:13.92)
  • 🥉 Irlanda (6:15.17)

UPDATE 24 AUGUST

După ce ieri echipajul feminin de patru vâsle al României s-a impus în finala Campionatului Mondial U23, astăzi a mai fost obținută o medalie de aur! Este vorba despre echipajul feminin de dublu vâsle, format din Andrada Maria Moroşanu şi Iulia Bălăucă. Cele două au avut un timp de 6:45.84 și au bifat un nou record.

Astfel, România a încheiat Mondialul din Canada cu două medalii de aur! Felicitări fetelor!

Nu a trecut mult timp până ce o nouă performanță a intrat în istorie pentru canotajul românesc. Echipajul feminin de patru vâsle al României a reușit să se impună la Campionatul Mondial U23 din Canada (St. Catharines). Mariana-Laura Dumitru, Manuela-Gabriela Lungu, Emanuela Ioana Ciotău și Patricia Cireș se vor întoarce în țară cu medaliile de aur, dar și cu un nou record mondial.

Federația Română de Canotaj a anunțat performanța excepțională, prin intermediul rețelelor de socializare:

„Medalie de AUR și nou RECORD MONDIAL pentru România la Campionatele Mondiale de Canotaj Under23 de la St. Catharines, Canada! Echipajul de patru vâsle feminin (BW4x), format din Mariana-Laura Dumitru, Manuela-Gabriela Lungu, Emanuela Ioana Ciotău și Patricia Cireș, a cucerit titlul mondial, demonstrând încă o dată că suntem printre cei mai buni din lume. Felicitări, fetelor! Hai, România!”

Timpul record care le-a adus celor 4 sportive medaliile de aur a fost de 6:15,97 – un timp ce a intrat instant în istoria canotajului. Pe locul secund s-au aflat reprezentantele Poloniei.

În ceea ce privește proba de dublu rame masculin, echipajul format din Andrei Mândrilă și Claudiu Neamțu a încheiat pe locul 4, cu un timp de 06:21,22. Aceștia au fost foarte aproape de Noua Zeelandă, care a avut un timp de 06:19, 70. Germania a obținut medaliile de argint, în timp ce reprezentanții Italiei au plecat acasă cu medaliile de aur.

Iată așadar că după performanțele naționalei de fotbal, a lui David Popovici, a gimnastelor sau ale lui Andrei Cornea și Marian Enache, vara anului 2024 aduce noi satisfacții pentru sportul românesc.

Cele 4 sportive sunt așteptate să reprezintă țara noastră peste 4 ani, la Jocurile Olimpice din Los Angeles.

Performanțe notabile și la U19

Tot în Canada, se desfășoară în această perioadă și Campionatul Mondial Under 19, acolo unde două echipaje ale României au izbutit o calificare în Finalele A. Iulica Maria Ursu şi Gabriela Tivodariu s-au impus în seria a 2-a, la distanță de aproximativ 6 secunde față de Grecia.

De asemenea, Mateus Simion Cozminciuc şi Fabrizio Alexandru Scripcariu vor participa în finala de dublu rame masculin, după o victorie în prima serie de recalificări. În ceea ce privește proba de dublu vâsle feminin, Sonia Teodora Biţă şi Denisa Mihaela Vasilică s-au calificat în semifinale.

Ce părere ai despre această perioadă în care se scrie istorie pentru canotajul românesc?