
Ca ofertă de Bun Venit, la Zinx primești 100% din prima depunere în limita a 200 lei. Promoția este eligibilă doar pentru jucătorii noi, iar primul depozit trebuie să fie mai mare sau egal cu 25 lei pentru a obține bonusul. L1254520W001667
Acasă › Ponturi Pariuri › Tenis
Tenis
În runda inaugurală a competiției WTA Series Tour ”500” de la Monterrey Open (Mexic, hard outdoor), se vor înfrunta pentru a treia oară în ultimii ani pe o suprafață de joc rapidă, franțuzoaica Diane Parry vs Donna Vekic, mai experimentata croată fiind o fostă campioană a turneului sus-menționat (în anul 2023).
DigiSport va transmite la TV duelul sus-menționat pentru fanii tenisului din România, nu înainte de ora 06:00.
Diane Parry este mai degrabă o așa-zisă ”zguristă” la bază, cu evoluții bunicele și pe anumite harduri outdoor mai lente, dar pornește cu a doua șansă și cu o Cotă de 2.28 la victorie din partea operatorului online WinBet, în timp ce mai experimentata croată Donna Vekic are Cota 1.63 la un eventual succes.
Diane Parry (#50 WTA – douăzeci și trei de ani) este jucătoare de mână dreaptă capabilă să execute backhand-ul și cu o mână și cu ambele mâini, măsoară în jur de 1,70m și a mai luat parte la competiția WTA ”500” de la Monterrey Open și-n anii 2022 (primul tur) și 2025 – învinsă în calificări de neo-zeelandeza Lulu Sun (4-6 6-7).
În sezonul regulat a cucerit trofeul WTA 125k Challenger Tour de la Paris (Franța, zgură), a disputat semifinala WTA ”250” de la Ostrava Open (Republica Cehă, hard indoor) și-a ajuns până în faza optimilor de finală pe zgura roșie a Grand Slam-ului parizian de la Roland Garros (Franța).
A avut evoluții apreciate recent și pe hardul outdoor al Masters-ului ”1000” de la Cincinnati Open, competiție din Statele Unite unde câștiga trei meciuri și era eliminată în ”optimi” de poloneza Iga Swiatek (3-6 3-6).
Donna Vekic (#36 WTA – treizeci de ani) este la rându-i dreptace și execută reverul cu ambele mâini, măsoară în jur de 1,79m și a mai fost prezentă pe asfaltul de la Monterrey Open și-n anii 2013, 2014, 2017 (faza optimilor), 2023 (campioană) și-n fine, 2025 – eliminată în ”optimi” de belgiana Elise Mertens (3-6 3-6).
În acest an competițional, croata a cucerit primul trofeu de nivel WTA ”500” din carieră, pe iarba de la Queen’s Club Open (Marea Britanie), în ciuda faptului că inițial era eliminată în calificări și prindea un loc de ”lucky-loser” pe tabloul principal. A mai disputat finalele WTA 125k Challenger Tour de la Manila (Filipine, hard outdoor) și Istanbul (Turcia, zgură), dar și semifinala WTA ”500” de la Linz (Austria, zgură indoor).
Cel mai recent a evoluat pe asfaltul Masters-urilor de la Toronto (Canada) și Cincinnati (Statele Unite), dar pierdea încă din turul doi în ambele cazuri, și-un pic ghinionistă, în câte un set decisiv, în fața unor adversare precum elvețiana Viktorija Golubic (7-5 2-6 3-6), respectiv asiatica Xinyu Wang (6-3 1-6 4-6).
De două ori s-au mai înfruntat în trecut, împărțindu-și victoriile după cum urmează: Diane Parry se impunea în anul 2022 pe asfaltul turneului WTA ”250” de la Portoroz Open (2-6 6-4 6-1), iar Donna Vekic în runda inaugurală a Grand Slam-ului de la Australian Open (6-4 6-4), tot pe hard outdoor.
Chiar dacă forma de moment a franțuzoaicei Diane Parry este mai bună, în urma evoluțiilor solide pe care le-a avut recent pe hardul outdoor de la Cincinnati Masters ”1000”, trebuie menționat că acea suprafață de joc din Ohio este destul de lentă în raport cu asfaltul competiției de la Monterrey Open 2026, aspect care a ajutat-o în multe rânduri pe cea sus-menționată, care e o așa-zisă ”zguristă” la bază, care preferă schimburile prelungite.
Donna Vekic are amintiri frumoase de la turneul WTA ”500” din Mexic și-n ciuda faptului că vine aici după patru înfrângeri consecutive la simplu, are cu siguranță plusul de valoare și de experiență pentru a se impune.
Politica de confidențialitate · Termeni
18+ Conținut informativ. Pariurile implică risc — joacă responsabil.